barvinok_1936 (barvinok_1936) wrote,
barvinok_1936
barvinok_1936

Підсумки травня. 9 армія та 5 кавкорпус

      Повернемось до підсумків битви і поговоримо про втрати 9 армії і 5 кавалерійського корпусу.
    9 армія займала оборону на південному сході Барвінківського виступу, забезпечуючи лівий фланг наступаючого угруповання. Командував армією Ф.М.Харитонов, про якого написано книгу і знято фільм "Товарищ генерал". До неї входили:
78 стрілецька бригада. Даних про бойові дії бригади я не знайшов. Бригада розташовувалася на лівому березі Сіверського Донця, тому, треба думати, уникнула оточення і знищення. Поставимо умовний плюс (+).
333 стрілецька дивізія (командир Дашевський ), Два стр. полки дивізії - 1116 і 1120 на момент початку німецького контрнаступу тримали оборону в районі Слов`янська, 1118 відпочивав у Барвінковому. Понісши великі втрати, дивізія відсупила на лівий берег Дінця і зайняла оборону в районі Протопопівки. (поставимо +-)
51 стрілецька дивізія (командир Алієв Б.К). Дивізія понесла втрати, але з часом займала оборону в районі Студенка. Згодом вона відступала на схід, ведучи важкі ар`єргардні бої. В кінці листопада поріділа дивізія розформована.(+-)
335 стрілецька дивізія (полковник Шевченко І.О.). Частина дивізії знищена, частині вдалось перейти на лівий берег ріки. В листопаді 1942 розформована. (+-)
   Далі справи зовсім кепські.
349 сд (командир Рузняєв М.Г.). Оточена в районі с. Мала Комишуваха (точніше - Копанка) Ізюмського району, знищена. Але прапор дивізії вдалося врятувати, тому вона уникнула розформування. За даними пошуковців, в районі Копанки під землею сховані дивізійні документи. (-).
106 сд.
(Лященко М.Г.) Дивізія була зажата у лещатах між танковими корпусами Клейста і Макензена в районі Барвінкового. З оточення вийти вдалося небагатьом. Дивізія під номером 106 успішно дійшла до кінця війни. (+-)
341 сд.
Займала крайній захід оборони армії настику з 57 армією. Ззнищена практично вся, розформована. (-)
Доля танкових бригад армії (12, 15 і 121). Усі три були зосереджені на лівому фланзі армії.
12 тб (Кірнос А.І.). Бригада мала у складі 10 танків (2 - КВ, 8 - Т-34/76). Втратила усі танки, відправлена на переформування. (-)
15 тб. (Колосов М.В.) Спочатку знаходилась у резерві 9 армії, потім вступила у бій спочатку у складі 9 армії, потім перекинута в район Чепеля до складу зведеного танкового корпусу, який створили для зустрічного прориву до 6 армії. Мала у складі на 7.05. 1 КВ, 5 Т34, 10 Т-60; 23.05 мала 20 Т-34 і 9 Т-60.
 Втратила майже усі танки, відправлена на переформування. (+-)
121 тб.
(Радкевич М.М.) Мала 34 танка (в т.ч. 2 КВ, 8 Т-34, 20 Т-60, 2 трофейних Т-ІІІ).  Деталі мені поки що невідомі, але немає підстав говорити, що доля бригади склалась інакше, ніж 12 і 15. (+-)
Нарешті, 5 кавкорпус, що спочатку знаходився у резерві і дислокувався в районі Доагеньке - Курулька - Пашкове. Усі три дивізії корпусу (30, 34, 60) були знищені, їхні залишки обернені на формування 30 кд. Корпус розформований (тобто, -)
    Насамкінець, треба сказати, що доля частин 9 армії порівняно з іншими частинами напряму склалася ще непогано. В провалі під Харковом було звинувачено її командуючого Ф.М.Харитонова. І лише заступництво Василевського врятувало командуючого 9 армією від трибуналу.
Tags: 9 армія, Харківська битва 1942
Subscribe

 • Червневі жнива. Музейні

  Не секрет, що кількість відвідувачів музеїв пульсує в залежності від сезону. Є жваві дні, а є "мертві" сезони, коли кількість відвідувань…

 • Підсумки травня. 6 армія і танкові корпуси

  6 армія і за кількісним, і за якісним складом була найпотужнішою з усіх, що діяли в боях травня 1942 під Харковом. Вона діяла на головному…

 • Підсумки травня. КМГ Л.В.Бобкіна

  Кінно-механізована армійська група під командуванням Л.В.Бобкіна наступала вістрям на Красноград з метою розриву сполучення нацистських окупантів…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic
 • 0 comments