barvinok_1936 (barvinok_1936) wrote,
barvinok_1936
barvinok_1936

Травень 1942. Кульмінація і розв`язка

   Останній тиждень катастрофи під Харковом виглядав приблизно так:    
         19 травня.
          4.30. Авіація ПЗН наносить бомбові удари по переправах через р. Береку в районі В.Комишувахи з метою перешкодити рухові німецьких військ на північний захід.
            Командування ПЗН віддає наказ військам припинити наступ на Харків. З військ 6 армії створено групу Костенка з метою ліквідації прориву німецьких військ. До групи входять п’ять стрілецьких (253, 41, 266, 393, 270), дві кавалерійські (26, 49) дивізії, дві танкові бригади (57, 48).
            Залишки 9 армії переходять на лівий берег С.Дінця і займають жорстку оборону.
            20 травня.
            Румунський 6 корпус починає наступ в районі Лозової на північний схід з метою перешкодити відходу радянських військ з «мішка», обриси якого почали вимальовуватися.
            16 т.д. німців повертає фронт на захід для допомоги румунам.
            21 травня.
            На північному заході виступу німці кидають у бій 3 танкову дивізію назустріч 14 т.д. Танкові кліщі тягнуться назустріч один одному.
            Німецька 14 т.д. з боєм бере село Протопопівку на березі Дінця. До Балаклеї лишається 20 кілометрів, щоб замкнути кільце.
            22 травня.
            14 танкова дивізія виходить до сіл Чепель і Байрак. В оточенні опинилися війська трьох армій ПЗФ: 6-а, 57-а та армгрупа Л.В.Бобкіна.
            343 стрілецька дивізія оволоділа Ізюмом. Але цей локальний успіх не позначився на загальній картині подій.
            23 травня.
            Дві німецькі танкові дивізії – 14 з півдня і 3 з півночі з`єднались і остаточно закрили кільце навколо військ ПЗФ.
            О 12.00 румунські війська оволодівають Лозовою.
            24 травня.
            Був прохолодний дощовий день, тому авіація противника дала перепочинок оточеним. Уся маса військ посунула на схід до рятівного Дінця.
            Усе ясніше вимальовується ядро «казана» - село Лозовенька нинішнього Балаклейського району, куди стікаються війська. Командування фактично втрачає контроль над величезною масою людей, коней і техніки.
            Балка Михайлівський лог стає епіцентром боїв. Німецька 60 мотопіхотна дивізія з району радгоспу «Степок» здійснює вилазки і вогнем артилерії та танків поливає скупчення радянських військ. Лозовенька кілька разів переходить з рук в руки.
            Значна група радянських військ (за різними оцінками 10-20 тисяч) усе ж прорвалася на лівий берег Дінця.
            25 травня.
            Командування ПЗН здійснює відчайдушну спробу деблокувати оточених. Для цього створюється звідний танковий корпус, до якого входило більше 100 танків. Корпус зосередився в районі села Іванівка. З переправою на правий берег важких танків КВ виникли проблеми,. Тому введення їх у бій відбулося із великим запізненням, можливо, це стало фатальною обставиною. Назустріч корпусу із заходу проривалася зведена група із залишків 5 гвардійської танкової бригади, 37, 38, 43 тбр., 198, 199, 130, 131 тбр;  4 і 23 мотострілецькі танкові бригади. Грандіозна танкова битва розгорілась в районі Лозовенька – Чепель. З оточення вдалося вийти небагатьом – приблизна 5000 бійцям і всього 5 танкам.
            26 – 27 травня.
Земний апокаліпсис в районі Лозовенька – Степок – Чепель. Окремі групи радянських бійців масово намагаються вирватися з оточення. Командування фактично немає. Німецькі мобільні групи з пануючих висот розстрілюють натовпи солдат і тікають з їхнього шляху, бо розлючені радянські бійці, що втратили надію, змітають усе на своєму шляху.
           28-30 травня.
Битва закінчилася. В полон беруться групи і окремі бійці, що виходять із балок, байраків і плавнів. Над півднем Харківської області настає немирна тиша.
   

25 травня 1942 року. Фінальний акорд Харківської битви       
Tags: травень 1942 року
Subscribe

 • Червневі жнива. Музейні

  Не секрет, що кількість відвідувачів музеїв пульсує в залежності від сезону. Є жваві дні, а є "мертві" сезони, коли кількість відвідувань…

 • Підсумки травня. 6 армія і танкові корпуси

  6 армія і за кількісним, і за якісним складом була найпотужнішою з усіх, що діяли в боях травня 1942 під Харковом. Вона діяла на головному…

 • Підсумки травня. КМГ Л.В.Бобкіна

  Кінно-механізована армійська група під командуванням Л.В.Бобкіна наступала вістрям на Красноград з метою розриву сполучення нацистських окупантів…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic
 • 0 comments