barvinok_1936 (barvinok_1936) wrote,
barvinok_1936
barvinok_1936

Харківська битва 1942 р. Хронологія. Частина 2

Радянський наступ. 11-16 травня

    11 травня. Війська Південно-Західного фронту зайняли позиції для наступу на Харків. На південному крилі фронту це були 6 армія А.Городнянського та кінно-механізована армійська група Л.Бобкіна.
  12 травня. О 6.30 почалася артпідготовка, а через годину радянські частини перейшли у наступ. За перший день наступу війська 6 армії просунулися уперед на 12-15 кілометрів. На півдні КМГ Л.В.Бобкіна силами 393 та 270 с.д. при підтримці 7 танкової бригади подолали до 15 кілометрів і вийшли до ріки Оріль та захопили плацдарми на західному березі.
13 травня. КМГ кинула в бій 26 та 49 кавалерійські дивізії і просунулись уперед ще на 20 кілометрів.
  14 травня. Противник залишив Верхній Бишкин і Велику Береку. Глибина прориву сягнула 25-40 кілометрів, ширина до 55 кілометрів. Ближче до фронту підтягнутий 23 танковий корпус, але в бій введений так і не був. На півдні КМГ взяла з боями Козачий Майдан, Розсохувату, Улянівку і опинилися в 20 км. від Краснограда.
  15 травня. Противник помітно активізувався. 411 і 266 стрілецькі дивізії вийшли до р. Берестової і форсували її. 47 с.д. вийшла до Сіверського Дінця. 253 с.д. зав’язала бої за В.Гомольшу. На півдні 270 та 393 дивізії перерізали залізницю Харків – Дніпроперовськ.
  15-16 травня. В район Краматорська-Слов`янська прибуває німецька 16 танкова дивізія. Здається, що цей маневр в штабі Тимошенка не помітили. Або проігнорували...
  16 травня. Радянські частини просунулися вперед ще на 8-12 кілометрів. Але темп наступу помітно знизився. Ні 21, ні 23 резервні танкові корпуси введені у прорив так і не були. Частини 6 армії зупинилися в двох кроках від Мерефи і Змійова. До Харкова лишалось якихось 20-30 кілометрів, які так і не були подолані. На півдні КМГ мала більший успіх: 6 кавкорпус захопив мости через ріку Берестова і з трьох боків оточив Красноград. Це були останні значні успіхи. 17 травня усе змінилося.
  Аналіз подій 12-16 травня викликає низку питань і приводить до певних висновків.
1. 6 армія А.Городнянського мала в своєму складі вісім стрілецьких дивізій, 2 мотострілецькі бригади та 10 танкових бригад, не рахуючи частин інших родів військ. Це була найпотужніша сила Південно-Західного напряму, на яку покладалось основне завдання – визволити Харків. Але вона його не досягла з ряду причин. Першою було повне панування противника в повітрі. Другою – зволікання з вводом у прорив двох резервних танкових корпусів – 21 і 23. 17 травня обстановка повністю змінилася, і військам довелося виконувати вже інші завдання.
2. Кінно-механізована група Л.Бобкіна, значно скромніша за складом, могла б виконати свою задачу (вона його практично й виконала) – узяти Красноград і перерізати сполучення між німецькими армійськими групами у районах Харкова та Дніпропетровська. Але невиконання своєї задачі 6 армією знівелювало успіх КМГ.
3. Контрудар німецьких (+румунських тощо) військ у фланг і особливо тил ПЗФ не те що читався, він був прописаний жирним шрифтом! Пояснити повне ігнорування цього факту керівництвом напряму можна лише одним – кричущою самовпевненістю.
  Настав трагічний день 17 травня.
Tags: Харківська битва
Subscribe

 • Харківська битва. Втрати

  До кінця травня битва відгриміла. І постає питання, яке цікавить усіх - які втрати понесли воюючі сторони? Про втрати противника я говорити не…

 • Червневі жнива. Музейні

  Не секрет, що кількість відвідувачів музеїв пульсує в залежності від сезону. Є жваві дні, а є "мертві" сезони, коли кількість відвідувань…

 • Підсумки травня. 6 армія і танкові корпуси

  6 армія і за кількісним, і за якісним складом була найпотужнішою з усіх, що діяли в боях травня 1942 під Харковом. Вона діяла на головному…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic
 • 0 comments